Promienniki podczerwieni i inne zastosowanie podczerwieni.

Promieniowanie podczerwone, a więc fale, które są emitowane przez każde ciało ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. To na nim opierają swoje działanie noktowizory. Jest ono także wykorzystywane w termowizji, a więc w tak ostatnio popularnym wyszukiwaniu mostków termicznych w budynkach i budowlach. Na promieniowaniu podczerwonym swoje działanie opierają także piloty służące nam do zdalnego sterowania różnymi urządzeniami. Jest ono również obecne w niektórych telefonach komórkowych, gdzie służy do przesyłania danych.

Poza tym możemy je spotkać także w medycynie. W tym wypadku służy człowiekowi przede wszystkim w fizykoterapii, gdzie jest wykorzystywane do termoterapii. Urządzenie emitujące to promieniowanie jest kierowane na chorą tkankę, a ta następnie rozgrzewa się, dzięki czemu następuje proces leczenia.

Ostatnio coraz bardziej popularne staje się także stosowanie promienników podczerwieni, a więc urządzeń, które służą do ogrzewania pomieszczeń. Promienniki podczerwieni doskonale się sprawdzają w różnych obiektach, a w szczególności tych o dużych gabarytach. Jednakże produkowane są także mniejsze promienniki podczerwieni, często mobilne, które mogą służyć do ogrzewania ogródków kawiarnianych czy namiotów podczas imprez plenerowych.